پایگاه اطلاع رسانی آیت الله ابراهیم امینی قدس سره

دهه ی فجر، دهه ی عظیمی بود و در تاریخ اسلام و تاریخ ما شاید کمتر یک چنین جریانی سابقه داشته باشد

دهه ی فجر، دهه ی عظیمی بود و در تاریخ اسلام و تاریخ ما شاید کمتر یک چنین جریانی سابقه داشته باشد
دهه ی فجر، دهه ی عظیمی بود و در تاریخ اسلام و تاریخ ما شاید کمتر یک چنین جریانی سابقه داشته باشد

هه ی فجر، دهه ی عظیمی بود و در تاریخ اسلام و تاریخ ما شاید کمتر یک چنین جریانی سابقه داشته باشد. در زمانی امام به ایران آمد که ایران یک پارچه خرمنی از آتش بود که فرصت ذکر آن ها نیست. در یک حالتی شاه فرار کرده بود ولی آن دولت دیکتاتور و عوامل آن با کمال قدرت سر کار بودند و می خواستند دفاع کنند و کسی باور نمی کرد که به امام اجازه بدهند که بیاید در فرودگاه و فرودگاه مهرآباد چندی بود که بسته بود.

خود ورود امام و اجازه دادن این ها همه از تاییدات الاهی بود اگر کسانی که در آن زمان بودند آن زمان را یاد بیاورند در این دهه پر از آثار تأییدات الاهی بود و این مطلب کوچکی نیست که ده روز مبارزه که جلوتر هم سابقه داشته ولی این ده روز سبب بشود که یک نظامی ساقط بشود و یک نظام دیگری جای آن بیاید که اصلاً باور کردنی نبوده و نیست و کجای دنیا سراغ دارید که مردمش ده روز مبارزه کرده باشند و پیروز شده باشند، هیچ جا سراغ ندارید. بعلاوه این مبارزه چه طوری بود. مبارزه ای بود که یک طرفش عمال رژیم سابق بود امریکا و اسرائیل و همه ی کشور های مستکبر بودند و انواع سلاح ها در اختیار رژیم سابق بود و همه هم می خواستند این را حفظش بکنند وحتی کشور های اسلامی منطقه هم از بقای نظام حمایت می کردند.

اما طرف دیگر چه چیزی داشت؟

آن طرف دیگر نه اسلحه داشت و نه کسی از آن حمایت می کرد و همه ی قدرت ها بر خلافش بودند و هیچ حامی نداشت و سلاحی نداشتند الا ایمان و تأییدات الاهی و تکبیر. آیا چنین چیزی سراغ دارید؟ که یک طرف هیچ چیز به جز خدا و اتکا و اعتماد و ایمان به خدا یک طرف و یک طرف هم همه ی امکانات را در اختیار داشته باشد و در عین حال پیروز بشود، این در تاریخ سابقه ندارد. بنده که چنین جریانی را سراغ ندارم. روی این حساب می توان گفت که این پیروزی انقلاب واقعاً از آن الطاف الهی بود و معجزه ی تاریخ بود. معجزه ی تاریخ یعنی یک چیزی که در تاریخ واقع نشده.

شما کجا سراغ دارید که یک دهه مبارزه یک طرف از همه ی امکانات برخوردار اما یک طرف هم هیچ چیزی نداشته باشد الا ایمان و موفقیت پیدا کند. کجا سراغ دارید؟ واقعاً می شود گفت که یک معجزه ی تاریخ است یعنی خواست خدا بود. الطاف الهی در جزئیات حوادث است، این دهه ی فجر که امیدوارم مسئولین إن شاءالله به آن بعدا اشاره کنند. آثارش مشاهده می شد، خدا می خواست که این پیروزی حاصل شود آن هم در اثر ایثار و فداکاری و مجاهده و اخلاص مردم ایران.

این خواست خداوند متعال است. یکی از چیزهایی که باز خیلی مهم است این است که این انقلاب با انقلاب های دیگرهم خیلی فرق داشت برای این که این انقلاب، انقلاب اسلامی بود یعنی اسلامی که هزار و چهارصد سال قبل به دست پیامبر و علی بن ابی طالب تأسیس شده بود و بعداً به مشکلات برخورد کرده بود و از اسلامی بودن برگشته بود، این برگشت ولی این سابقه ای در این جهت هم نداشت. این باز یک مسأله ی است یعنی این که مردم انقلاب کردند یعنی خواستند که اهداف دین و اهداف اسلام در خارج تحقق پیدا کند.

خواستند یک حکومت اسلامی را بر طبق معیارهای اسلامی برقرار کنند و این هم شد. با این که دشمنان سالها جدیت کرده بودند که اصلاً به مردم جهان بفهمانند که دین نمی تواند حکومت کند، اسلام نمی تواند حکومت کند، ادیان دیگر هم نمی تواند، سالها این ها این کار را کرده بودند که دیگر مطمئن بودند که دیگر کسی این را نمی پذیرد اما در این جریان این تحقق خارجی پیدا کرد و این هم یکی از الطاف الهی بود.

در اثر همین جریان یعنی پیروزی اسلام بوسیله ی ایمان و اعتماد به خدا بود که این انقلاب اسلامی با سرعت از مرزها تجاوز کرد و با سرعت به همه ی جای دنیا رسید یعنی مسلمان های جهان بیدار شدند که این گونه نیست که نتوان با استکبار مبارزه کرد. با استکبار می شود مبارزه کرد با سلاح ایمان و نصرت الهی.

 

این هم یک مسأله ای بود که همه بیدار شدند و فهمیدند که می شود مبارزه کرد، بدون سلاح می شود بدون قدرت می شود، فقط مقاومت لازم است این را فهمیدند چنانکه آثارش بعداً در کشورهای دیگر و هم الان هم مشاهده می کنید. مردم لبنان پیروزیشان با مقاومت بود.

 

مردم غزه پیروزیشان با مقاومت بود نه سلاح. همه ی دشمنان یک طرف بودند و آنها تنها بودند و پیروز شدند و در جاهای دیگر. و این یک امیدی شد برای محرومین و مستضعفین جهان و بویژه مسلمانان در همه ی جهان. الان ما یک چنین حالتی را داریم که دنیا از ما انتظار دارد مسلمانان از ما انتظار دارند همه امید دارند که این نظام باقی بماند و مرکزیت خودش را حفظ کند و آنها الهام بگیرند و آن ها هم این راه را طی کنند و این یک چیزی است که الان درجهان انتظار آن هاست. انتظار جهانیان همین است که می بینید و انتظار پیغمبر اکرم و ائمه ی اطهار هم همین است که این نظام باقی بماند و این امانت را امام به ما سپرد و این همه توصیه کرد و شهدا این همه ایثار و فداکاری کردند و شهید شدند که این نظام باقی بماند. و این چیز دیگری نبود الا این که این نظام اسلامی باقی بماند.

و همه ی این ها تلاش و کوشش کردند و یک چنین امانتی را به ماسپرده اند و شهدا رفتند اما این امانت را به دست ما دادند و ما وظیفه داریم که این امانت را نگه داریم. ما اگر در این قسمت کوتاه بیاییم خدا می داند که در قیامت نمی تواتیم جواب بدهیم. الان 30 سال از انقلاب می گذرد و وارد سی و یکمین سال انقلاب می شویم ما در طول این مدت 30 سال با انواع مشکلات نظام ما مواجه بوده و این توطئه هایی که الان می بینید که برخی از آن ها هست در صدر انقلاب هم بوده و توطئه های فراوانی بوده ولی همه به برکت رهبری امام و بعد هم به رهبری خلف صالح امام، مقام معظم رهبری همه ی این توطئه ها خنثی شد و فکر نکنید که این حرف ها تازه است بلکه این حرف ها سابق هم بود ولی شکست خوردند و نمی توانستند.

به هر حال ما همان مردم را داریم و همان اخلاص و امانت الاهی را داریم و همین رهبری آگاهانه را داریم و شماها هم همان هایید البته بعضی هایشان تغییر کرده اند و برخی جوان ها تازه اند و برخی مرده اند ولی به هر حال همان هایند. وظیفه ی ما جز تلاش ما برای حفظ امانت الاهی و نگه داری آن نیست. نگه داری انقلاب به مراتب از اصل انقلاب دشوارتر است و انقلاب در یک زمان محدودی است و با سر و صدا تمام می شود ممکن است اما نگه داریش خیلی سخت است و این قدر انقلاب ها آمده اند، اسلامی و غیر اسلامی و بعد از یک مدتی شکست خورده اند و رفته اند و موفق نشده اند.

نگه داری انقلاب بسیار دشوار است و ما باید سعی کنیم که به هر طریق ممکن این امانت را نگه داریم. در این رابطه به صورت کوتاه به چند مطلب اشاره می کنم. اگر بخواهیم این امانت را حفظ کنیم اولاً باید با تمام قدرت و توانمان از ولایت فقیه و از ولی فقیه حمایت کنیم. ولایت فقیه رکن این نظام است. اگر رکن نباشد دیگر کاری ساخته نیست و دشمن هم الان هم می بینید که این رکن نظام را مورد هجمه قرار داده است. ما چه وظیفه داریم؟

ولایت فقیه که خود به خود نمی تواند کاری بکند. باید با حمایت مردم باشد و ما در حمایت از ولایت فقیه باید با کمال جدیت و تلاش و کوشش کنیم. دوم چون که عده ای از مردم که الان هستند و در زمان سابق نبودند و در رژیم سابق نبوده اند و خبر از آن زمان ندارند فقط آن چه می بینند کمبود ها و ضعف ها را می بینند دشمن هم به این ها دامن می زند و می گوید که فلان چیز را ندارید و فلان چیز را ندارید، کمبود ها را اشاره می کند و روی آن تکیه می کند و جوان ها که زمان سابق را ندیده اند و نمی دانند که در رژیم سابق وضع چه طور بود و باید مسئولین محترم در این دهه ی فجر در سخنرانی ها و به وسیله ی صدا و سیما و به هر طریق ممکن، این ها و دستاورد های انقلاب را برای مردم بیان کنند و بگویند که شما برق تان را در آن زمان این طور بود و الان این طور است و آب تان آن طور بود و الان این طور شده، زندگیتان آن طور بود و الان این طور شده. دستاورد های انقلاب را که کم هم نیستند و بسیار زیاد است برای مردم بیان کنند و با صداقت بیان کنند. لازم نیست که مبالغه کنند و آمار دروغی بدهند. آمار واقعی بدهند که در آن زمان آن طور و در این زمان این طور و احتیاجی به این آمار های دروغی نیست و با مردم با صداقت رفتار کنید و واقعیات را بگوییم و به این ها بگوییم که اگر کمبود هایی هست این کمبود ها قابل جبران است و به جوانان بگوییم:

عزیزان درست است که مشکلات هست و ما هم این مشکلات را قبول داریم اما آینده ی نظام و اداره ی آن دست شماست. و شما بیایید که اصلاح کنید و این درست نیست که بگوییم که رژیم از بین برود که کمبودها جبران شود، نه، شما این را بدانید که اگر خدای ناکرده این نظام برود -که نمی رود- یک نظام مطلوب شما نمی آید و یک نظامی می آید که سرکوب می کند و به صغیر و کبیر رحم نمی کند و عبرت بگیریم و فریب این تبلیغات خارجی ها را نخوریم و فریب دشمنان داخلی و خارجی را نخوریم و واقعاً به خود بیاییم و این امانت را حفظ کنیم و جوانان را امیدوار کنیم و من امیدوارم که صدا و سیما مخصوصاً در این ایام، این واقعیات را به طور گسترده برای جوان ها بگوید و همین جوان ها هستند که باید حفظ کنند یعنی همین جوان هایی که در 12 بهمن آن سال نبودند و الان هستند و باید این ها اداره کنند و باید به این ها حق گفت و حق به آن ها داد. حالا در چه مقدار باید گفت اسقلال و آزادی، به هر حال باید این ها را برای جوانان توجیه کرد.

سوم این که این نظام یک نظام اسلامی است و به عنوان اسلام سر کار آمده و اما اسلام یعنی تحقق همه ی جهات اسلام و این نظام به آن منظور به وجود آمده و باید مسئولین مان جدیت کنند که آرمان ها ی انقلاب را تحقق بدهند و آنی که آن وقت گفتند که امام فرمود آزادی و امام فرمود عدالت و امام فرمود همه در هر پستی هستند، انجام وظیفه کنند. اگر این را تحقق بدهیم، همین جوان ها این را حفظ می کنند و امیدوارم که این طور باشد و این جوان ها عدالت می خواهند و عدالت نه فقط وعده ی عدالت و نه عدالت در بعضی جاها و در بعضی جاها نه، این مردم و این جوان ها عمل به قانون می خواهند و عمل به قانون در همه جا را می خواهند و عدالت در همه جا و دستگاه قضایی و بازار و .... می خواهند و اگر عدالت را تحقق بدهند و اگر آن ایده های انقلاب را تحقق بدهند همین جوان ها هستند که حفظ می کنند و در آینده هم ما به این ها محتاجیم و ان شاء الله حفظ خواهند کرد.

 

برگرفته از خطبه های نماز جمعه مورخ 1388/11/9 هجری شمسی مصادف با 13 صفر سال 1431 هجری قمری