پایگاه اطلاع رسانی آیت الله ابراهیم امینی قدس سره

پیش‌گفتار

پیش‌گفتار

بدون تردید ازدواج بزرگ‌ترین و مهم‌ترین حادثه زندگی هر انسانی است، که موفقیت یا شکست در آن، برای هر یک از زوجین سرنوشت ساز خواهد بود. بنابراین، بر هر دختر و پسری لازم است که قبل از ازدواج در مورد انتخاب همسر اطلاعات کافی به دست آورند، سپس اقدام نمایند. اما متأسفانه اکثر پسران و دختران، بدون تجربه و کسب اطلاعات لازم، به چنین امر بسیار مهم و سرنوشت سازی اقدام می‌نمایند؛ در حالی که نه از شرایط و صفات نیک یک همسر خوب آگاهی دارند و نه راه کشف آن را می‌دانند. نه از نقاط ضعف و صفات بد همسر خبر دارند نه راه کشف و اجتناب از آنها را می‌دانند. چه بسا صفتی را از شرایط بسیار مهم و ضروری می‌پندارند و برای نیل به آن جدیت می‌نمایند، در صورتی که آن صفت اصلًا از مزایای ضروری یک همسر نیست، یا اهمیت چندانی ندارد و چه بسا امر بسیار مهمی که باید جزء شرایط قرار گیرد ولی در اثر غفلت، آن را از شرایط و مزایا محسوب نمی‌دارند. هنگامی خبردار می‌شوند که کار از کار گذشته و چاره‌ای ندارند و در اثر آن، اختلافات و کشمکش‌ها و ناسازگاری‌ها و بهانه‌جویی‌ها شروع می‌شود، و سرانجام یا به طلاق منجر خواهد شد یا ناچارند دندان به جگر بگذارند و تا آخر عمر با تلخی و رنج و اندوه به زندگی ادامه دهند. در صورتی که اگر آگاهانه عمل می‌کردندکمتر با شکست و تلخ کامی مواجه می‌شدند.
به علاوه بسیاری از اختلافات خانوادگی و حتی طلاق‌ها از حوادث مراسم نامزدی و تعیین مهر و عقد و عروسی و رفتار پسر و دختر، در دوران قبل از عروسی نشئت می‌گیرد، و چه بسا کدورت‌هایی در این زمان به وجود می‌آید که آثار سوء آنها تا پایان عمر باقی خواهد ماند و چه بسا که به طلاق و جدایی منجر خواهد شد، در صورتی که اگر دختر و پسر از اطلاعات لازم برخوردار بودندبه چنین سر نوشتی گرفتار نمی‌شدند.


بنابراین، انتخاب همسر کار مهم و سرنوشت سازی است که نیاز به اطلاعات کافی دارد و نمی‌توان و نباید آن را سهل و آسان پنداشت و درباره آن غفلت ورزید. کتاب حاضر بدین منظور تألیف شده تا در انتخاب همسر و مراسم قبل از عروسی به جوانان کمک کند. معلوم است که والدین دختر و پسر هم که به سعادت فرزندان خویش می‌اندیشند می‌توانند از این کتاب بهره بگیرند.


در تألیف کتاب از راهنمایی‌های ارزنده پیامبر اکرم و ائمه اطهار علیهم السلام که در احادیث آمده استفاده شده است. به علاوه از بررسی زندگی جمع کثیری از خانواده‌ها که در ازدواج موفق بوده یا شکست خورده‌اند نیز بهره گرفته‌ایم.
بررسی عوامل ناسازگاری‌ها و نزاع‌ها و کشمکش‌ها و طلاق‌ها در این باره کمک نموده است. نگارنده شخصاًو به طور مستقیم با بسیاری از خانواده‌های موفق یا شکست خورده در تماس بوده و مشکلات آنها را بررسی و ریشه‌یابی کرده‌ام و در تألیف کتاب از آنها الهام گرفته‌ام. به علاوه پسران و دختران و زنان و مردان بسیاری با نامه، مرا در جریان مشکلات خانوادگی خویش قرار داده و گاهی هم اظهار نظر هم کرده‌اند.


امیدوارم مطالعه این کتاب برای جوانان و والدین آنها سودمند باشد و وسیله موفقیت و سعادت و آسایش خانوادگی‌شان را فراهم سازد.


خرداد ماه 1367
قم- ابراهیم امینی